image/svg+xml
image/svg+xml

Kütüphane

Kütüphanemiz, üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine destek sağlamak, öğretim elemanları, öğrenciler, çalışanlar ve kütüphaneden yararlanmak isteyen araştırmacıların bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak, ulusal ve uluslararası ölçekte bilgi birikimi, kullanımı ve transferine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. 2008 yılında Orman Fakültesi ve Bartın Meslek Yüksekokuluna ait 3645 adet kitabın devralınmasıyla, 656 m² alanda kurulu Ağdacı yerleşkesi kütüphanesinde çalışmalarına başlayan Kütüphanemiz, 2023 yılında Kutlubey Yerleşkesindeki 10.600 m²'lik yeni binasına taşınarak hizmetlerini burada sürdürmektedir.

Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesinde yer alan kütüphane binası, Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında en büyüklerinden biridir. 10.600 metrekare arazi üzerine inşa edilen kütüphane, tek binada en geniş kullanım alanına sahip üniversite kütüphanelerindendir.

Araştırmacıların rahat ve nitelikli bir ortamda çalışabilecekleri kütüphanede, genel koleksiyon, süreli yayınlar, danışma kaynakları, gazete, nadir eserler, kitap dışı materyal salonları bulunmakta olup, tek kişilik ve grup çalışmaları için odalar da yer almaktadır. Kütüphanemizde; Salon 3A'da 12 adet, Salon 3B'de 12 adet olmak üzere toplamda 24 adet "Bireysel Çalışma Odası" bulunmaktadır. Ayrıca, her salonda 4'er kişilik 6 adet, 6'şar kişilik 6 adet olmak üzere toplamda 12 adet "Grup Çalışma Odası" bulunmaktadır. İnternet salonlarının da yer aldığı kütüphane binasında, toplantı odası, konferans salonu ve sergi alanı da mevcuttur.

Kütüphanemizde, öğrencilerimizin ve araştırmacılarımızın daha fazla faydalanabilmesi için konforlu bir çalışma ortamı oluşturulmuş ve 7 gün 24 saat hizmet verecek şekilde düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda, ANKOS ve TÜBİTAK-ULAKBİM gibi büyük konsorsiyum ve kuruluşlara üye olunarak lisans anlaşmaları yapılmış ve birçok veri tabanı erişime açılmıştır. Ayrıca, devlet ve özel üniversiteler ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak işbirlikleri yürütülmektedir.

Sisteme giriş yapmak ve e-kitaplara erişim sağlamak için kurumsal e-posta adresi (personel için @bartin.edu.tr, öğrenciler için @ogrenci.bartin.edu.tr uzantılı) ile kayıt olunması gerekmektedir.

Bartın Üniversitesi bünyesinde üretilen kitap, makale, tez, bildiri, rapor vb. tüm akademik kaynaklar, uluslararası standartlarda dijital ortamda depolanmakta ve telif haklarına uygun olarak Açık Erişime sunularak etkisi artırılmaktadır.

Kütüphanemiz, kurulduğu günden itibaren öğrenci ve araştırmacılarımızın güncel bilgiye hızlı ve kolay erişimini sağlamak, dünya bilgi birikiminden faydalanmalarını temin etmek amacıyla gerek satın alma gerekse abonelik yoluyla temin edilen bilgi kaynaklarını en kısa sürede kütüphanecilik kurallarına uygun olarak düzenleyip hizmete sunmuştur. Bu kapsamda, 2022 yılında basılı ve elektronik kitap alımı ile veri tabanı abonelikleri için 1.990.833,91 ₺, 2023 yılında ise 3.958.662,37 ₺ harcama yapılmıştır.

Kütüphanelerimiz sunduğu olanaklar ve hizmetler hakkında detaylı bilgi almak için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.